950

(Alkan Avcıoğlu - 25 Mart 2016 - BirGün)


7-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 35. İstanbul Film Festivali'nin biletleri 26 Mart Cumartesi satışa çıkıyor. 221 filmin gösterildiği programda -klasikleri değerlendirme dışı bırakırsak- aşağıdaki 25 filmi kaçırmamak gerekiyor.

Yüce Sezar! / Hail, Cae­sar!: Coen bi­rader­ler hayran­ları şim­di­den sıraya girmiş du­rumda.

Bir Lid­erin Çocukluğu / Child­hood of a Leader: Venedik'te En İyi İlk Film ödülünü kazanan Brady Cor­bet'in filmi, başarılı at­mos­feri ve Scott Walker'ın müzik­leriyle dikkat çekiyor.

Neon Boğa / Boi Neon: Gele­cek vaat eden genç yönet­men Gabriel Mas­caro'nun ik­inci kur­maca filmi, fes­ti­val pro­gramındaki pek çok popüler film­den rol çal­a­bile­cek kadar iyi.

11 Dakika / 11 Minute: Polonyalı usta yönet­men Jerzy Skolimowski'den kur­gusuyla dikkat çeken bir film.

Bin­bir Gece üçlemesi / Ara­bian Nights Tril­ogy: Miguel Gomes'in üç bölümden oluşan Bin­bir Gece'si geçtiğimiz yılın sinema olay­larından biriydi. Sinema konusunda asıl meramınız yönet­men­lik sanatı ise kaçırmayın.
Şövalye / Cheva­lier: ‘At­ten­berg’ ile tanınan Athina Rachel Tsan­gari'nin yeni filmi 'Şövalye’, Lon­dra Film Fes­ti­vali'nde En İyi Film ödülünü kazandı.

Acı Sokağı / La Calle de la Amar­gura: Mek­sika'nın ef­sane yönet­men­lerinden Ar­turo Rip­stein'ın gerçek bir hikayeden esin­le­nen son filmi, sine­matografisiyle izlen­meyi hak ediyor.

Mid­night Spe­cial: Yükselişteki yönet­men Jeff Nichols'ın Altın Ayı için yarışan filmi, nos­talji duy­gusu ile bezeli bir bil­imkurgu.

Alt Kat / Un etaj mai jos: Romen Yeni Dal­gası usulü bir Suç ve Ceza yo­rumu.

Dev Canavar / Be­he­moth: Çok iyi eleştir­iler alan Zhao Liang'in son belge­seli, görsel gücüyle dikkat çeken, uzun süre akıllarda kala­cak bir film.

Kos­mos / Cos­mos: Sinema tar­i­hinin en aykırı usta yönet­men­lerinden biri An­drzej Zu­lawski'yi son filmiyle an­mak­tan daha güzel ne ola­bilir?

Tekir / Kater: Berlin Film Fes­ti­vali'nden Teddy Ödülü'yle dönen 'Tekir’ bu yılın çok konuşula­cak film­lerinden.

Ben Belfast'ım / I Am Belfast: 'Sine­manın Hikayesi’ belge­seliyle tanıdığımız film eleştir­meni Mark Cousins'tan büyüleyici bir belge­sel.

Evrim / Evo­lu­tion: 12 yıl önce 'Ma­sumiyet’ (In­no­cence) ile akıllarımızı baştan alan Lu­cile Hadz­i­halilovic, iz­leyi­ciyi yine bambaşka sine­masal di­yarlara götürüyor.

Köpeğin Kalbi / Heart of A Dog: Avan­gard pop ikonu Lau­rie An­der­son'ın, göster­ildiği her yerde çok beğenilen belge­seli fes­ti­val pro­gramının gerçek cevher­lerinden.

Bize Rüyalarımızda Huzur Ver / Peace to Us in Our Dreams: Son derece özgün bir fil­mo­grafi inşa eden Lit­vanyalı yönet­men Sharunas Bar­tas'ın son filmi, ben­z­er­siz at­mos­feriyle dikkat çekiyor.

24 Hafta / 24 Wochen: Mi­d­enizde yum­ruk etk­isi yarat­a­cak '24 Hafta’, kürtaj tartışmaları açısından cesur ve etk­i­leyici.

Hiçbir Yere Ait Değilim / I Don’t Be­long Any­where: Geçtiğimiz sene aramızdan ayrılan Belçikalı yönet­men Chan­tal Ak­er­man üzer­ine kaçırılma­ması gereken bir belge­sel.

Yılanın Kucağında / El Abrazo de la Ser­pi­ente: Kolom­biya'nın ilk Oscar adayı 'Yılanın Kucağında’ ben­z­er­siz sinema dili ile uzun süre un­utul­may­a­cak türden bir film.
İblis / Demon: Marcin Wrona'nın son ve belki de en kişisel filmi, korku ve drama üzer­ine ye­ni­likçi bir egz­er­siz.

Dişiliğin Muk­te­dirliği / The Mighty of Her: 3 film­den oluşan seçki, bu seneki fes­ti­val pro­gramının iki el kanda da olsa gidilmesi gereken­lerinden.

Eva'ya Huzur Yok / Eva Doesn’t Sleep: Ar­jan­tinli yönet­men Pablo Agüero es­tetik an­lamda kusursuz, yarı deney­sel bir çalışma ile geri dönüyor.

Toprağın Gölgesinde / La tierra y la som­bra: Cannes'da Altın Kam­era ödülü kazanan Kolom­biya filmi, biçimsel an­lam­daki yetkinliğiyle şaşırtan ve büyüleyen bir ilk film.

Ölümcül / Meur­triere: Deney­sel sine­manın en özgün yönet­men­lerinden Philippe Grandrieux yeni filmiyle bir kez daha iz­leyi­ciyi hip­no­tize ediyor.

Bir Ejderha Uyanıyor! / Ejdeha Vared Mishavad!: Altın Ayı için yarışan 'Bir Ejderha Uyanıyor!’ yakın dönem İran sine­masında bir hayli farklı ve özgün bir yere konuşlanıyor.

0 yorum:

Yorum Gönder